Janáčkova filharmonie představuje koncerty v Gongu pro příští sezonu: Dyk, pocta Davidu Stypkovi i filmová hudba Johna Williamse
14.4.2025 14:23 Redakce Hudba » Infoservis Aktualita
Ještě předtím než Janáčkova filharmonie Ostrava (JFO) odtajní kompletní program své 72. koncertní sezony, přináší nabídku jedinečného koncertního cyklu G, který propojuje zvuk symfonického orchestru s populárními hudebními žánry. Právě teď zahajuje JFO prodej vstupenek na tři crossoverové projekty. Hned v říjnu se mohou návštěvníci vypravit na koncerty Vojtěcha Dyka s kapelou CUTE Band a orchestrem JFO, v lednu se na prkna Gongu vrátí program K poctě Davida Stypky, ve kterém vystoupí Ewa Farna, Mirai Navrátil, Kateřina Marie Tichá a kapela Bandjeez po boku JFO, a posledním projektem koncertního cyklu G bude v nadcházející sezoně koncert filmové hudby Johna Williamse. V rámci něj se mohou posluchači těšit na nejznámější filmové melodie z filmů jako Star Wars, E.T. Mimozemšťan, Jurský park, Harry Potter a mnoha dalších v orchestrálním aranžmá pod vedením dirigenta Daniela Raiskina. Vstupenky i abonmá na celý cyklus jsou již ke koupi jak na webu JFO, tak fyzicky v Janáček pointu.
Vojtěch Dyk
Foto: Ivan Korč
Koncertní cyklus „G“ je ve stálé nabídce Janáčkovy filharmonie Ostrava již od roku 2013. Za tu dobu s ostravským orchestrem vystoupila celá řada populárních umělců a posluchače atraktivní spojení klasické hudby s dalšími hudebními směry láká i nadále. „Před více než deseti lety jsme vytvořili originální koncept koncertů, který – a snad si to mohu již dovolit říct – nemá v rámci Ostravy konkurenci. Spojuje netradiční hudební žánry, přináší hudbu, která se na toto specifické pódium vyloženě hodí,“ říká ředitel filharmonie Jan Žemla.
VOJTĚCH DYK A JANÁČKOVA FILHARMONIE OSTRAVA
21. a 22. října 2025, vždy od 18:00 hodin
Vůbec prvním projektem, který cyklus G v 72. koncertní sezoně nabídne, bude spojení JFO s Vojtěchem Dykem a kapelou CUTE Band. Toto propojení není ojedinělé, Vojtěch Dyk vystoupil s ostravským orchestrem v Gongu již v roce 2019, když společně s B-Side bandem odehráli koncert „Deset let Beat ve Swingu“. Od té doby se společně představili ještě několikrát, naposledy také na Smetanově Litomyšli v roce 2022. „Zpívat se symfonickým orchestrem je jedna z nejkrásnějších věcí na světě. Dá se to přirovnat k tichu v přírodě, což je paradox, ale je to tak. Za druhé bych chtěl mluvit o specifickém orchestru, kterým je JFO, protože mám pocit, že během naší spolupráce došlo k jakémusi napojení, na které bych chtěl navázat, a ještě ho dál rozšířit,“ říká ke vzájemné spolupráci Dyk.
Jeho vystoupení s Janáčkovou filharmonií Ostrava přinese jedinečné spojení populární hudby se symfonickými aranžemi. Posluchači se mohou těšit na Dykovu interpretaci skladeb Leonarda Bernsteina, George Gershwina i českých klasiků, jako jsou Karel Svoboda nebo Petr Novák. V každé z nich zpěvák naplno rozvine svou muzikálnost, cit pro detail i schopnost přetavit emoce do jedinečného hudebního zážitku. Koncert, který povede dirigent Stanislav Vavřínek, se v ostravském Gongu odehraje v úterý 21. října a ve středu 22. října vždy od 18 hodin.
K POCTĚ DAVIDA STYPKY
7. a 8. ledna 2026, 18:00 hodin
V lednu příštího roku se na program koncertního cyklu G vrátí projekt K poctě Davida Stypky, který JFO realizovala poprvé v roce 2023. V lednu 2026 totiž uplyne pět let od Stypkovy předčasné smrti a na jeho počest se tak ostravským Gongem znovu rozezní jeho písně v podání orchestru JFO, kapely Bandjeez, ale také jeho přátel a hudebních kolegů Miraie Navrátila, Kateřiny Marie Tiché a Ewy Farne. „Davidova hudba mě od prvního setkání zaujala. Ráda se k ní vracím nejen jako posluchač, ale také jako performerka. Jeho písně mají neuvěřitelnou sílu a hloubku, k tomu navíc charakteristickou melodičnost. Myslím, že David dokázal lidi svou tvorbou do hloubky zasáhnout, když tak interpretujeme jeho písně, mám pocit hlubšího propojení s posluchači a toho, že jej lidé měli rádi – jeho texty, hlas i ryzí osobnost. Těším se, že společným koncertem oslavíme to, co nám David do našich životů vnesl,“ říká zpěvačka Ewa Farna.
David Stypka, rodák z Dobré u Frýdku-Místku, byl český zpěvák, kytarista a textař známý svým vystupováním s kapelou Bandjeez. Ta vznikla v roce 2011 s původním záměrem uvést do života Stypkovy písně z projektu Wakeup songs, což byly skladby vymyšlené, nahrané a publikované hned po probuzení. Debutové album kapela vydala v roce 2014. Stypka následně získal řadu hudebních ocenění, mimo jiné i několik cen Anděl, včetně tří posmrtných za album Dýchej. Spolupracoval také s Kateřinou Marií Tichou či s kapelou Mirai.
Ve smutných písničkách viděl naději, o svém albu Neboj. z roku 2017 prohlásil: „Nejvíce mě těší fakt, že se nám podařilo nějakým vedením osudu udělat veselo-smutnou desku a že takový ten smutek a zmar, který je v písničkách zakotvený, neovlivňuje vyznění desky, na které je nakonec spousta naděje.“
FILMOVÁ HUDBA JOHNA WILLIAMSE
29. dubna 2026, 18:00 hodin
Trojici crossoverových projektů uzavře v dubnu koncert zaměřený na filmovou hudbu Johna Williamse, při kterém orchestr povede jeho jmenovaný šéfdirigent Daniel Raiskin. „Williams skládal hudbu pro filmy a televizi přes 65 let a některé z nich se staly skutečnou moderní klasikou. Bohatost orchestrálního zvuku, nebývalé zvládnutí kompoziční techniky a nekonečné množství melodických invencí činí z mnoha jeho partitur absolutní lahůdku pro posluchače i orchestry – zní prostě skvěle! Ať už hledáte ztracenou archu, utíkáte před hladovým velociraptorem nebo pomáháte malému mimozemšťanovi volat domů, jedno je vždy jisté: hudba Johna Williamse je tím nejlepším speciálním efektem!“ vysvětluje Raiskin.
John Williams, je jedním z největších skladatelů filmové hudby všech dob. Během své kariéry vytvořil ikonické soundtracky, které definovaly moderní filmovou hudbu. Jeho dílo je neodmyslitelně spjato s hollywoodskými trháky, zejména díky dlouhodobé spolupráci s režiséry Stevenem Spielbergem (Čelisti, E.T. – Mimozemšťan, Jurský park, Schindlerův seznam) a Georgem Lucasem (Star Wars, Indiana Jones). Williamsova hudba se vyznačuje silnými melodickými motivy, bohatou orchestrací a epickým zvukem. Z jeho nejznámějších skladeb zazní například Imperial March (Star Wars), Hedwig’s Theme (Harry Potter) či Raiders March (Indiana Jones). Během své kariéry získal pět Oscarů, více než padesát nominací na tuto cenu (což je rekord mezi skladateli), pětadvacet cen Grammy, a jeho dílo mělo zásadní vliv na vývoj filmové hudby.
Během jedenáctileté historie navštívilo crossoverové koncerty Janáčkovy filharmonie Ostrava téměř šedesát tisíc posluchačů. Díky propracované dramaturgii, tvorbě jednotlivých projektů orchestru i spolupracujícím umělcům na míru a propojení různých žánrů jsou dlouhodobě jedním z nejpopulárnějších koncertních cyklů. V průběhu let se po boku JFO v crossoverových projektech představili například Ondřej Brzobohatý, Cirk La Putyka, Aneta Langerová, Ewa Farna, Miro Žbirka nebo Lucie Bílá. Janáčkova filharmonie Ostrava byla jedním z hlavních průkopníků projektů tohoto typu v České republice a díky zasazení koncertního cyklu do jedinečného prostředí multifunkční auly Gong v ostravských Dolních Vítkovicích jejich atraktivita pro posluchače nejen z našeho regionu stále roste.
Zdroj: tisková zpráva JFO
Přečtěte si více z rubriky "Hudba » Infoservis", nebo přejděte na úvodní stranu.