Kulturní deník pro Ostravu a Moravskoslezský kraj

Úvod Divadlo Nominace na Ceny Jantar za činohru. Kocmanová, Holcová, Palatínusová, Panzenberger, Viktora a pět Kerouaců. A také tři inscenace

Nominace na Ceny Jantar za činohru. Kocmanová, Holcová, Palatínusová, Panzenberger, Viktora a pět Kerouaců. A také tři inscenace

28.3.2025 12:00 Divadlo

Pořadatelé Moravskoslezských uměleckých Cen Jantar zveřejnili nominace v kategorii Činoherní divadlo. Za nejvýraznější výkony na scénách Moravskoslezského kraje jsou nominováni tři herci a tři herečky, odborná porota rozhodla také o širších nominacích, které obdržely další tři herci a tři herečky. Cena bude tradičně vyhlášena i v kategorii Činoherní inscenace, rozhodovat se bude mezi třemi nominovanými inscenacemi.

O nominacích rozhodovala porota ve složení Pavla Bergmannová, Peter Gábor, Petr Klarin Klár (předseda poroty), Tatjana Lazorčáková a Ladislav Vrchovský.

ČINOHRA ŽENY

Magdélena Holcová za titulní roli v inscenaci Marie Stuartovna. Autor: Robert Icke, Friedrich Schiller. Režie: Jan Holec. Divadlo Petra Bezruče v Ostravě. Premiéra 17. května 2024.

Marie Stuartovna patří do řady inscenací Divadla Petra Bezruče, ve kterých tato přední tuzemská scéna diagnostikuje choroby současného světa. Dosažení absolutní moci jakýmkoliv způsobem je jednou z nich. Marie Stuartovna v podání Magdalény Holcové se zpočátku jeví jako exulantka prchající ze své země, zklamaná z toho, že místo azylu a pomoci od příbuzné, anglické královny Alžběty, se dostává do vězení. Ve velkém a skvěle odehraném hereckém oblouku se nakonec ve vrcholné scéně celého dramatu dostává k nesmiřitelné obžalobě své sokyně. Herecký výkon Magdalény Holcové patří k tomu nejlepšímu, co na své domovské scéně kdy předvedla.

Magdaléna Holcová. (Foto: DPB)

Petra Kocmanová za roli Médey v inscenaci Médea. Autor: Eurípidés. Režie: Jakub Šmíd. Národní divadlo moravskoslezské v Ostravě. Premiéra 27. dubna 2024.

Petra Kocmanová svou komplikovanou hrdinku zobrazuje jako po právu rozzuřenou, téměř pološílenou ženu, což ideálně koresponduje s mýtickou predispozicí nelítostné čarodějky. Přesto je její Médea ženou přítomnosti.  Herečka famózně odměřuje rozmanité polohy zloby, křičí a hlasitě spílá, zároveň křehce potlačuje pláč, pochybování i další slabosti, aby se vyhnula sentimentu. Komplikovanost postavy, která se chystá na nejhrůznější čin, zdařile promítá i do fyzického projevu: jako rozzuřené zvíře přechází sem a tam po kraji forbíny a doslova balancuje na hraně. Strhující výkon!

Petra Kocmanová jako Médea. (Foto: NDM)

Alexandra Palatínusová za roli Alžběty I. v inscenaci Marie Stuartovna. Autor: Robert Icke, Friedrich Schiller. Režie: Jan Holec. Divadlo Petra Bezruče v Ostravě. Premiéra 17. května 2024.

Icekova aktualizace klasického Schillerova dramatu se v inscenaci Jana Holce z hlediska zvoleného žánru razantně odklání od historické tragédie směrem k modernímu politickému thrilleru. Alžběta I. v sugestivním podání Alexandry Palatínusové zprvu okázale demonstruje sebevědomou vládnoucí sílu, jež nepřipouští sebemenší pochybnosti o jejím majestátu. Pod zdánlivě strnulou maskou nemilosrdné zákulisní hráčky se ale skrývá mistrně gradující, komplexně propracovaný portrét ženy, která odmítá být manipulována pletichářstvím svých blízkých a následně vláčena dějinami jako zavrženíhodný justiční vrah. S vítězstvím pokorně přijímá i vlastní vinu.

Alexandra Palatínusová. (Foto: DPB)

ŠIRŠÍ NOMINACE

Vzhledem k tomu, že porota shledala v loňském roce velký počet kvalitních výkonů, rozhodla se zveřejnit i širší nominace:

Kamila Janovičová za roli Belly v inscenaci Ztraceni v Yonkers. Autor: Neil Simon. Režie: Janusz Klimsza. Národní divadlo moravskoslezské v Ostravě. Premiéra 20. ledna 2024.
Alena Sasínová-Polarczyk za roli Babičky v inscenaci Ztraceni v Yonkers. Autor: Neil Simon. Režie: Janusz Klimsza. Národní divadlo moravskoslezské v Ostravě. Premiéra 20. ledna 2024.
Hana Vaňková za roli Tallulah Bankheadové v inscenaci Ve smyčce. Autor: Matthew Lombardo. Režie: Ján Tomandl. Slezské divadlo Opava. Premiéra 12. března 2024.

ČINOHRA MUŽI

Petr Panzenberger za roli Richarda v inscenaci Richard III. Autor: William Shakespeare. Režie: Ivan Krejčí. Národní divadlo moravskoslezské v Ostravě. Premiéra 13. ledna 2024.

Petr Panzenberger podává v roli Richarda nesmírně přesvědčivý herecký výkon. Jednoho z nejtemnějších Shakespearových hrdinů vybavuje nejen nezbytným fyzickým znetvořením, ale především věrohodně zpřítomňovaným psychickým pokřivením a ztrátou lidskosti. Stává se na jevišti všudypřítomným nositelem zla, politickým manipulátorem, ztělesněním agrese, nekorektnosti a mocichtivosti. Zvládá s lehkostí Shakespearův komplikovaný text, jehož významovou mnohovrstevnatost zvýrazňuje jak ironickými glosami a intonační nadsázkou, tak výmluvnými gesty a dynamickým pohybem v prostoru.

Petr Panzenberger jako Richard III. (Foto: NDM)

David Viktora za roli Eddieho v inscenaci Ztraceni v Yonkers. Autor: Neil Simon. Režie: Janusz Klimsza. Národní divadlo moravskoslezské v Ostravě. Premiéra 20. ledna 2024.

Starostlivý otec, truchlící vdovec ale i nezralé velké dítě – to je postava Eddiho v podání Davida Viktory. Dokáže být smysluplně hravý až dětinský, ale taky patřičně hrubý, přísný i zraněný. Viktora má cit pro práci s hereckým střihem a smyslem pro tragikomický žánr i herecký nadhled. K jeho výkonu neodmyslitelně patří excelentní a precizní interpretační práce se slovem, kterou buduje konkrétní vztahy k jiným postavám a sděluje hloubku a intenzitu svých emocí. Široké spektrum výrazových prostředků využívá s patřičnou mírou a tím umocňuje v postavě její pravdivost a lidský rozměr .

David Viktora jako Eddie. (Foto: NDM)

Jakub Georgiev, Alois Bartoň, Filip Černý, Jakub Samlík a Ondřej Král za kolektivní herecký výkon v roli Kerouaca v inscenaci Kerouac. Autor: Pavel Gejguš. Režie: Pavel Gejguš. Studio G v Ostravě. Premiéra 28. září 2024.

Scénická roadmovie Pavla Gejguše je nejen vtahujícím portrétem proslulého literáta, ale především soustředěným návratem ke kořenům herectví a energicky eruptivní oslavou kolektivní podstaty divadla. Vydělit z pečlivě komponovaného, umělecky totálně vyváženého celku jediného sólistu by znamenalo zcela popřít klíčové kvality výjimečné komorní inscenace, která beze zbytku naplňuje klasické latinské motto široce zpopularizované Alexandrem Dumasem „Jeden za všechny, všichni za jednoho“. Precizní souhra výtečně si naslouchajících individualit je přirozeným spouštěcím mechanismem v Ostravě dlouho nevídaných krás. Radost k pohledání!

Z inscenace Kerouac. (Foto: Studio G)

ŠIRŠÍ NOMINACE

Vzhledem k tomu, že porota shledala v loňském roce velký počet kvalitních výkonů, rozhodla se zveřejnit i širší nominace:

Martin Dědoch za roli Michela v inscenaci Pravda. (Autor: Florian Zeller. Režie: Vojtěch Štěpánek. Národní divadlo moravskoslezské v Ostravě, premiéra 15. března 2024)
Janusz Klimsza
za roli Podkolatova v inscenaci Ženitba. (Autor: Nikolaj Vasiljevič Gogol. Režie: Janusz Klimsza. Divadlo Petra Bezruče v Ostravě, premiéra 15. března 2024)
Jakub Stránský za roli Adolfa Hitlera v inscenaci Už je tady zas. (Autoři: Timur Vermes a Matěj Balcar. Režie: Jiří Seydler. Slezské divadlo Opava, premiéra 10. listopadu 2024)

ČINOHERNÍ INSCENACE ROKU

Pavel Gejguš: Kerouac. Režie: Pavel Gejguš. Dramaturgie: Antonín Dvořák. Scéna: Pavel Gejguš. Kostýmy: Olga Bovt. Hudba: Vasilios Chaleplis. Studio G v Ostravě. Premiéra 28. září 2024.

Dramatik a režisér Pavel Gejguš v inscenaci Kerouac kreativně zúročuje své dlouholeté zkušenosti se žánrem komorního divadla. Jeho energická, scénicky svůdná biografická skica je na hony vzdálena fádnímu výčtu důvěrně známých okolností či přehlídce unavených klišé. Přináší atraktivní, pozorně prokomponované zpracování spisovatelovy pařížské epizody, v níž pomocí jednoduchých, avšak výsostně funkčních výrazových prostředků ožívá dobová atmosféra i vnitřní život jednoho mimořádného muže. Nepovrchně, s nadhledem i smyslem pro detail. Mladistvý elán odchovanců internetu si podává ruku s beatnickou generací a výsledkem je fascinující dialog, jenž hravě překonává propast času. Zážitek hodný poct!

Z inscenace Kerouac. (Foto: Studio G)

Eurípidés: Médea. Překlad: Matyáš Havrda, Petr Borkovec. Dramaturgie: Norbert Závodský. Scéna: Petr Vítek. Kostýmy: Martin Chocholoušek. Hudba: David Hlaváč. Režie: Jakub Šmíd. Národní divadlo moravskoslezské v Ostravě. Premiéra 27. dubna 2024

Médea režiséra Jakuba Šmída je strhující inscenace rozkročená mezi tradicí a přítomností, která zaujme svou mimořádnou divadelností. Režijní koncepci s brilantně vedenými hereckými výkony účelně podporují ostatní složky. Scénografie Petra Vítka proměnila jeviště v chodbu nehostinného hotelu se symbolicky rudým kobercem jako předzvěstí krvavé tragédie, kostýmy Martina Chocholouška přesně vystihují charaktery postav a podporují motivace jejich jednání. Zcela výjimečná je i hudební složka Davida Haváče, který našel alternativu k dobovým výstupům antických sborů a kombinuje operní zpěv s voicebandovou recitací činohereček. Úchvatné!

Z inscenace Médea

Robert Icke, Friedrich Schiller: Marie Stuartovna. Překlad: Pavel Dominik. Úprava: Jan Holec, Peter Galdík. Dramaturgie: Peter Galdík. Scéna a kostýmy: Ján Tereba. Hudba: Ivan Acher. Režie: Jan Holec. Divadlo Petra Bezruče v Ostravě. Premiéra 17. května 2024.

Výsostná adaptace klasického dramatického textu, která v režijní i dramaturgické úpravě zdůrazňuje současně cítěné téma konfliktu politických ambicí s etickými a morálními hodnotami a vtahuje diváka do aktuálně rezonujícího prostoru nekorektních politických strategií a jejích důsledků. Inscenační nápaditostí prostorového řešení, přesným výkladem jednajících postav a zejména koncentrovaností herecké interpretace v situacích střetu hlavních ženských hrdinek v podání Alexandry Palatínusové (Alžběta I.) a Magdalény Holcové (Marie Stuartovna) se stává každé představení dramaticky naplněným a myšlenkově zasahujícím divadelním zážitkem.

Z inscenace Marie Stuartovna. (Foto DPB)

*

Osmý ročník Moravskoslezských uměleckých Cen Jantar se bude konat 19. května v Domě kultury Poklad v Ostravě-Porubě. Galavečer je přístupný pro širokou veřejnost a jeho součástí bude program připravený jen pro tuto příležitost. Vystoupí například houslista Jiří Vodička, písničkářka Kaczi, ale také Iva Bittová, Jiří Krhut, Martina Vlčková a členové baletního souboru Národního divadla moravskoslezského v Ostravě. Další informace a předprodej vstupenek jsou na webu Cen Jantar.

Přečtěte si více z rubriky "Divadlo", nebo přejděte na úvodní stranu.