Kulturní deník pro Ostravu a Moravskoslezský kraj

Úvod Hudba Ostravská kapela Saca o právě vydaném druhém albu: Na nových písních jsme se autorsky podíleli všichni

Ostravská kapela Saca o právě vydaném druhém albu: Na nových písních jsme se autorsky podíleli všichni

27.2.2025 15:41 Hudba

Kapela Saca z Ostravy vydala v minulém týdnu své druhé album Part of the Rich Oakestra. V aktuálním rozhovoru jsme s bubeníkem a frontmanem kapely Michaelem Gackem a zpěvákem Matějem Vašíčkem probrali aktuální novinku ze všech možných stran. Pánové také prozradili, kdy a kde se bude konat křest jejich nového alba a také jaký bude jejich koncertní setlist pro rok 2025.

Ostravská kapela Saca. (Foto: Jiří Rygel) Zvětšit obrázek

Ostravská kapela Saca.
Foto: Jiří Rygel

V porovnání s debutovým albem, které vyšlo v roce 2017, mi vaše novinka připadá přímočařejší a progresivnější. Čím je to podle vás způsobeno?

Matěj: Je to tím, že na tomhle albu jsme se autorsky podíleli všichni. Hodně skladeb je složených ve zkušebně nebo vznikly tak, že někdo přišel jen s kouskem, který se pak společně doskládal. Na první desku jsme v podstatě s Michaelem a Romanem donášeli už hotové skladby, v některých případech i pár let staré, společně se to pak aranžovalo, ale kompozičně se nic neměnilo. Nové album je víc o nás jako o celku. Pořád někdo z nás skládá více a někdo méně, ale obecně se ten individualismus více slil v monotit.

Osm let od vydaní debutu je dost dlouhá doba. Dálo by se říci, že pro hudební tvorbu je to ideální čas, což ostatně album jasně dokazuje, protože je opravdu velmi pestré a v některých písní doslova zalézá pod kůži a dotýká se srdce. Kdo všechno se autorsky podílel na vzniku vašeho nového alba? Mám na mysli hudbu a texty.

Michael: Texty budou nejspíš asi všechny od Matěje, který přinesl i hodně hudebních nápadů, stejně jako Roman a já. Vašek teď nenosí vyloženě vlastní nápady, ale cokoliv mu přijde pod ruku, tak změní a vylepší – často do progresivna.

Album se pyšní naprosto fenomenálním a podle mého názoru i světovým zvukem. Kdo ho zvučil a mixoval?

Michael: Celý mix a mastering je práce našeho producenta Michala Ruckého. Michal vytvořil skvělý základ skladeb, ve kterém jsme pak ladili už víceméně detaily. Byl vždycky otevřený našim nápadům a připomínkám a u některých songů vzniklo třeba i deset verzí. Společně jsme si s albem opravdu vyhráli.

O čem jsou vaše nové písně?

Matěj: Témata skladeb jsou různá, od drásajících love songů přes historické eposy a bajky o lvech až po abstraktnější věci, které můžou mít mnoho významů, nebo taky nic.

Kde se album nahrávalo a jak dlouho trval proces nahrávání? Máte i nějakou veselou historku z natáčení?

Michael: Nahrávali jsme s přestávkami skoro tři roky. Většina skladeb na albu vznikla na dvou místech – prvním byl dnes už zaniklý ostravský klub Brno, kde se nám líbila akustika a kde jsme si zabookovali jeden den natáčení se zvukařem Martinem Žákem. Nahrávali jsme celá kapela naráz a Martinovi se povedlo tuto energii zachytit. Pak bylo na mě, abych vybral ty nejlepší verze a poslal je na mix Michalovi. Při natáčení jsem se soustředil hlavně na svoje bicí a na kapelu jako celek, ale v počítači jsem si potom všiml, že Vašek nahrál v pěti pokusech Can’t Wait pětkrát jinou basu. Roman a Matěj totéž u Opusu 412 – různé vyhrávky v doprovodné kytaře, tři úplně jiná kytarová sóla… Kluci hráli jako na koncertech – pocitově. Občas jsem z nich měl rozhodovací paralýzu a občas i lítaly p*dele! Ale když jsem měl hotovo, tak jsem klukům ty party pochválil a naše práce se přesunula do Michalova studia Mouseville. Tam jsme dotočili vokály do šesti songů z Brna a zbývající čtyři celé skladby.

Vaši novinku doprovází i zcela nový videoklip k písni Sleepwalk. Kdo je jeho autorem?

Michael: Natočili ho s námi Maks Tkachenko a Markéta Plevová, se kterými jsme kdysi spolupracovali na klipu The Post. Tentokrát jsme vytvořili kombinaci hraného a lyric videa – objevuje se v něm Matějův ručně psaný text o hluchém lvu, který se snaží zničit vztah dvou lidí.

Album zaujme posluchače na první pohled i velmi zajímavým a trochu tajemným obalem, který vypadá jako negativ nějakého slavného obrazu snad z období renesance. Kdo je autorem obálky a grafiky vašeho nového alba?

Matěj: Grafiku obstaral Petr Drahoš podle mého návrhu. Přední obal je složený z atributů k jednotlivým skladbám, budou však k dostání i vinylové nosiče, kde budou pochopitelně i zadní obal a booklet, který toho objasní více.

Kde všude je možné si vaše nové album pořídit?

Michael: Je dostupné k poslechu na všech streamovacích službách; vinyly budou k mání na požádání přes stránky a na koncertech.

Chystáte i nějaký křest spojený s vydáním nového alba? Kde tato událost proběhne?

Michael: Bez křtu by to nešlo! Proběhne v pátek 21. března v ostravském klubu Provoz a společně s námi večer vystoupí českobudějovická písničkářka Marjari. Moc se mi líbil její koncert na Besedě u bigbítu před skoro dvěma lety. Na Provoze zahraje sólový set pouze s kytarou, takže to bude jiná atmosféra i jiný setlist, než když hraje se svou kapelou.

Blížíme se k závěru. Kde vás v tomto roce lidé můžou vidět naživo? Máte již nějaký plán koncertů pro rok 2025?

Michael: V březnu máme naplánované krátké klubové turné, které začneme 7. března v Praze s Davidem Pomahačem. Den poté budeme hrát s Marjari v Českých Budějovicích, se kterou nás čeká i zmíněný křest a také koncert 22. března v Olomouci. Letní sezonu zahájíme 7. června v Kyjovicích.

A je tady poslední otázka. Máte nějaký speciální vzkaz pro lidi v tomto novém roce?

Matěj: Najděte si spolehlivá média pro tuzemské a světové události, a u toho si pusťte Part of the Rich Oakestra, nejlépe od začátku do konce.

David Bátor | Další články

Přečtěte si více z rubriky "Hudba", nebo přejděte na úvodní stranu.