Janáčkův festival slaví 75 let, program jubilejního ročníku byl právě zveřejněn
3.2.2025 10:09 Redakce Hudba » Infoservis Aktualita
Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka zveřejnil program pro svůj jubilejní 75. ročník. Nabídne v něm mimo jiné unikátní audiovizuální „Inferno“, světového violoncellového virtuose Nareka Hakhnazaryana či slavnou mezzosopranistku Axelle Saint-Cirel z Francie, kterou si i nehudební veřejnost pamatuje ze zahájení letní olympiády 2024 v Paříži, kde jí byla svěřena interpretace francouzské hymny La Marseillaise.
Narek Haknazaryan.
Foto: archiv umělce
„Inferno“ je v České republice naprosto jedinečný audiovizuální projekt. Bude 17. června situován do ikonického Trojhalí – rekonstruovaných památkově chráněných industriálních hal v centru Ostravy. „Jde o působivý projekt spojující úžasné industriální snímky nedávno zesnulého geniálního fotografa Františka Zvardoně a výjimečně znějící hudbu francouzského skladatele Yanna Robina. V této kombinaci se dílo na světových podiích vyskytuje velmi výjimečně,“ uvedl ředitel MHF Leoše Janáčka Jaromír Javůrek.
Neméně silnou částí večera budou díla Lukáše Hurníka. „Zazní i skladba Radio s podtitulem Symfonický dokument, kterou Lukáš Hurník napsal ke 100. výročí zahájení vysílání Českého (dříve Československého) rozhlasu. Pro ostravské festivalové provedení dílo nově doplnil. V tomtéž programu Trojhalí navíc rozezvučí Industrial Sinfonie vycházející ze zvuků slezské hornicko-hutnické pánve, která je dílem Adama Weselowského,“ vysvětlil ředitel Janáčkova festivalu Javůrek. Hrát bude Slezská filharmonie Katovice s charismatickým šéfdirigentem Jaroslavem Shemetem.
Druhým z top večerů bude koncert „Slavní hudební přátelé Dvořák a Brahms“, na kterém se 12. června poprvé na Janáčkově festivalu představí aktuálně zářící světová hvězda mezi violoncellisty Narek Hakhnazaryan. Oceňovaný interpret původem z Arménie od získání první ceny a zlaté medaile na XIV. mezinárodní Čajkovského soutěži vystupoval s většinou velkých orchestrů po celém světě a na nejprestižnějších světových festivalech. Bývá hodnocen jako „oslnivě brilantní interpret mistrovsky ovládající nástroj“. Vystupoval na mnoha prestižních místech, například v Konzerthaus Vídeň, v tokijské Oji Hall či americké Carnegie Hall. „Těšíme se na něj o to více, že bude hrát na koncertě, kde se díky výběru prezidenta Janáčkova festivalu dirigenta Tomáše Netopila imaginárně setkají hudební přátelé Antonín Dvořák a Johannes Brahms. Dvořákův violoncellový koncert a Brahmsova 2. symfonie naplní večer v ostravském Domě kultury Poklad vrcholnými romantickými melodiemi. Vratislavské filharmoniky bude řídit přímo Tomáš Netopil,“ doplnil ředitel festivalu Javůrek.
Ozdobou programu k 75letému jubileu Janáčkova festivalu je „Kouzlo operetní klasiky“. Dva skvělí pěvci Kateřina Kněžíková a Adam Plachetka zazáří v hitech světové operetní špičky Franze Lehára, Johana Strausse, Emmericha Kálmána, a to za doprovodu pražských rozhlasových symfoniků vedených Robertem Jindrou. Slovem bude večer provázet člen činohry Národního divadla moravskoslezského Vít Roleček. Už nyní jde, soudě podle výsledků speciálního vánočního předprodeje, o jeden z nejžádanějších festivalových bonbónků. Stále krásné, nestárnoucí melodie árií a duet operetního světa 19. století zazní 21. červnave frýdecko-místeckém Národním domě.
Beskydské divadlo v dalším festivalovém městě, kterým je Nový Jičín, rozezní ve čtvrtek 19. června tóny Schubertovy páté symfonie. Tuto mimořádnou skladbu si posluchači užijí v provedení žilinského orchestru Slovak Sinfonietta vedeného českým dirigentem Jiřím Habartem. O velkém hráčském umění hobojisty Viléma Veverky jsme se již na Janáčkově festivalu mohli přesvědčit. Tentokrát návštěvníci Beskydského divadla uvidí, jak si poradí s transkripcí flétnového partu krásného Mozartova Koncertu pro flétnu, harfu a orchestr. Partnerkou na pódiu mu bude harfistka Kateřina Englichová.
Po letech se festival Leoše Janáčka vrací i do krásného a inspirativního prostředí zámku v Šilheřovicích. Czech Ensemble Baroque s uměleckým vedoucím a dirigentem Romanem Válkem tam 7. června uvede jedinečnou Vodní hudbu barokního autora Georga Philippa Telemanna. Tento koncert poskytne malá překvapení v podobě zpěvu i tance.
Festivalové finále se tradičně odehraje v Janáčkově rodišti, přesněji v amfiteátru hukvaldké obory. Na neděli 29. 6. je na působivou open air scénu připraven velkolepý závěr letošního jubilejního ročníku. Janáčkova filharmonie Ostrava pod taktovkou svého budoucího šéfdirigenta Daniela Raiskina přednese populární melodie Leonarda Bernsteina, George Gershvina nebo Georgese Bizeta. Speciálním hostem koncertu bude už zmíněná francouzská mezzosopranistka Axelle Saint-Cirel. Závěrečná skladba festivalu, kterou bude Ravelovo Bolero, finále jubilejního Janáčkova festivalu i roztančí.
Kompletní program je zveřejněn na webových stránkách Mezinárodního hudebního festivalu Leoše Janáčka.
Zdroj: tisková zpráva pořadatelů
Přečtěte si více z rubriky "Hudba » Infoservis", nebo přejděte na úvodní stranu.