Kulturní deník pro Ostravu a Moravskoslezský kraj

Úvod Hudba Rok poté. Hudební experimentátoři v Ostravě uctí památku obětí vraha z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy

Rok poté. Hudební experimentátoři v Ostravě uctí památku obětí vraha z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy

19.12.2024 19:56 Hudba » Zaostřeno

Ostrava se v sobotu 21. prosince připojí ke vzpomínkové akci Rok poté, která proběhne také v Praze, Brně, Plzni a v Pardubicích. Jejím cílem je uctění památky 17 obětí tragických událostí, ke kterým došlo v prosinci roku 2023 na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, v Klánovicích a Hostouni. Za projektem Rok poté stojí muzikoložka a skladatelka Martina Videnová, která působí na Ústavu hudební vědy Filozofické fakulty UK, a skladatel a zvukový designér Miro Tóth. V atriu nové budovy Fakulty umění Ostravské univerzity (City Campus) v sobotu od 17 hodin zahrají Tomáš Šenkyřík, Daniel Skála a Tomáš Knoflíček.

Zvětšit obrázek

Tomáš Knoflíček.
Foto: archiv

Tomáš Šenkyřík uvede svoji kompozici Dronequiem, k níž uvádí: „Základem skladby jsou terénní nahrávky, které jsem pořídil v listopadu tohoto roku ve 4. patře Filozofické fakulty UK v Praze na místech, kde se stala ona tragická událost. Další vrstvou live setu jsou zvuky zvonů, které symbolizují hrůzu, ale současně i naději v drone plochách. Naději představují také zaznívající úryvky textů ze zádušní mše requiem.“

Muzikolog a lovec zvuků Tomáš Šenkyřík se ve své tvorbě zaměřuje na zvuky lesa, speciálně na projevy ptáků, mapování vodních krajin, ale například také na zvukový potenciál vlastní zahrady. Ve své praxi se pohybuje na pomezí akustické ekologie, zvukového umění a environmentálního aktivismu. Nahrávky vydal na značkách LOM, Slowcraft, Skupina, Blue Lizard a dalších.

Během večera zahraje také Daniel Skála, který studoval hru na cimbál na Lisztově akademii v Budapešti, hudební kompozici na Janáčkově konzervatoři v Ostravě a sbormistrovství na Ostravské univerzitě. Na téže škole pak dokončil doktorská studia v oboru hudební teorie a pedagogika. Jako cimbalista získal mnoho ocenění na interpretačních soutěžích u nás i v zahraničí, má za sebou rovněž řadu vystoupení na různých evropských i světových pódiích, za všechny jmenujme např. festival La Biennale v Benátkách, operní festival v Bregenzu, nebo koncert v newyorské Carnegie Hall. Pravidelně spolupracuje s předními světovými umělci i orchestry.

Třetí protagonistou experimentálního hudebního večera je hudebník, zvukový designer a kurátor Tomáš Knoflíček. Jeho skladby sestávají z kombinace glitchových struktur, počítačové dekonstrukce, soundscapingu, terénních nahrávek a akustických nástrojů, včetně historického psalteria nebo kytary. Práce se zvukem je pro Knoflíčka způsob, jak rozvíjet vlastní citlivost vůči okolnímu světu a jevům či situacím, které jej obklopují. Jeho skladby mají povahu časový konzerv, do kterých ukládá konkrétní podněty a zároveň fungují jako prostředek k fixaci a koncentraci jeho roztěkané mysli. Tomáš Knoflíček je členem kvartetu Gurun Gurun či audiovizuálního projektu LyrArkestra+, který je zaměřen na interpretaci grafických partitur významných českých a slovenských výtvarných umělců (Milan Adamčiak, Jan Steklík apod.). Sólově vydal dvě alba na labelech LOM a LAAPS.

Z bezpečnostních důvodů je na koncert nutná rezervace místa na email tomas.knoflicek@kukacka.org. doporučené vstupné: 100 Kč

Zdroj: organizátoři

Přečtěte si více z rubriky "Hudba » Zaostřeno", nebo přejděte na úvodní stranu.