Kulturní deník pro Ostravu a Moravskoslezský kraj

Úvod Hudba Bouřlivý thrashmetalový večírek s legendárními Destruction uchvátil a nadchl zaplněný klub Barrák

Bouřlivý thrashmetalový večírek s legendárními Destruction uchvátil a nadchl zaplněný klub Barrák

8.12.2024 19:49 Hudba

Bouřlivý trashmetalový večírek v sobotu uchvátil a nadchl metalové fanoušky v ostravském klubu Barrák. Během večera se představilo celkem šest kapel. Tři kapely byly z Česka a tři z Německa. Vrcholem večera byl koncert legendy světového thrash metalu, kapely Destruction z Německa. Kapela má na své kontě 15 alb a to, co předvedla v Ostravě, by se dalo nazvat přímo magií hudby.

Zvětšit obrázek

Z koncertu kapely Destruction.
Foto: Aleš Honus

Destruction dorazili na pódium po desáté hodině večerní s malým zpožděním, ale to je u legendárních kapel typické. Publikum bouří a vyvolává svou oblíbenou kapelu skandováním názvu kapely. Slovo Destuction je jako nějaké zaklínadlo nebo mantra. Napětí stoupá. A je to tady Přichazí Randy Black a usedá za bicí a následují ho kytaristé Ekic a Furia a také jeden ze zakladatelů kapely, geniální baskytarista, skladatel a zpěvák Schmier. A už to jede! Šíleně! Rychle! Brutálně! Skvěle!

Destruction v Barráku. (Foto: Aleš Honus)

Už první píseň Diabolical z aktuálního stejnojmenného alba z roku 2022 dostává všechny do varu. Následuje Invicible Force z prvního alba Infernal Overkill, které vyšlo již v roce 1985. Je neuvěřitelné jak je ta píseň stále svěží. Což je vidět všude kolem. Lidé reagují právě na tyto staré thrash metalové pecky velmi spontánně a otevřeně. Radost z hudby. Tak bych to nazval.

Destruction v Barráku. (Foto: Aleš Honus)

Starých songů je v setlistu kapely  opravdu hodně. Například Life Without Sense z druhého alba Eternal Devastation, které vyšlo v roce 1986, nebo Eternal Ban ze stejného alba, ve které si kytarista Damir Ekic střihl naprosto úžasné a geniální sólo. Thrash metal je živý organismus a tepe stále bouřlivě a neklidně jako v 80. letech, tedy v době svého vzniku.

Destruction v Barráku. (Foto: Aleš Honus)

Destruction v Ostravě představili průřez celou svou tvorbou a došlo i na jednu žhavou novinku, tedy píseň No Masters – No Kings z připravovaného 16. alba kapely, které vyjde v roce 2025 pod názvem Birth Of Malice. Ke konci došlo i na tři přídavky a na závěr zazněly tři dnes již legendární thrash metalové hity, tedy Curse the Gods a Bestial Invasion z první dvou alb a Thrash Till Death z alba The Antichrist z roku 2001. Jejich koncert v sobě měl i prvky variability. Muzikanti se během koncertu neustále pohybovali a často měnili své pozice za mikrofony.

Nic na pódiu nebylo statické a dané. Pouze Randyho bicí svítily zlatým světlem do prostoru z vyšky. Destruction jednoznačně potvrdili svou jedinečnost a velikost a v podstatě svou nekompromisní a přímočarou hudbou dobyli Ostravu a srdce nás všech.

Zpěvák Horrible Creatures. (Foto: Aleš Honus)

Destruction však nebyli jediným vystupujícím dlouhého večera. Ten otevřela kapela Horrible Creatures z Karlových Varů. Jejich hudba je směsí thrash metalu, death metalu, groove metalu a hardcoru. Zpěvák této kapely Frank Fišer mi po koncertu prozradil, že jejich hlavní inspirací jsou kapely Testament, Pantera a Cannibal Corpse. Opravdu výbušná směs hudby, kterou ovšem muzikanti dokažou zdatně přetavit do vlastní tvorby a dát této inspiraci svou vlastní tvář, což je naprosto podstatné. Příští rok tito lázeňští šviháci oslaví deset let na scéně a vyjde i jejich druhé album.  Jejich koncert byl přijat vlídně, ale publikum se teprve rozkoukávalo.

Nahum. (Foto: Aleš Honus)

Ostravská kapela Nahum zaznamenala značný ohlas mezi fanoušky a fanynkami. Pavel Nahum je rozený frontman a doslova rozpohyboval celý klub Barrák. Došlo i na divoký tanec mosh pit neboli takzvané a mezi metalisty velmi pověstné metalové kolečko, které sice původně znamenalo chaos a vycházelo z divočiny punkových a hardcorových koncertů, ale díky thrashmetalové legendě Anthrax došlo k docela jinému významu tohoto divokého tance a souvisí to s jejich písní Indians a indiánskými tanci kolem ohňů. To jen tak pro zajímavost.

Nahum předvedli výbušný koktejl trash metalu a death metalu, zejména písně z velmi úspěšného alba Within Destruction z roku 2018. Zazněl i jeden zcela nový song a frontman Pavel prozradil, že kapela příští rok chystá k vydání nové album.

Refore. (Foto: Aleš Honus)

Refore jsou mladí synci ze Zlínského kraje. V jejich čele stojí kytarista a zpěvák Franta Tkadlec. Poprvé jsem je viděl a slyšel na festivalu Metal!!! na Slezskoostravském hradě. Již tehdy mě zaujali. Mají na svém kontě dvě alba a jejich hudbu lze označit za old school trash metal. Někteří hudební kritici tvrdí, že tato kapela po vydaní druhého alba patří k nejlepším trashmetalovým kapelám u nás. Já si tom myslím také. O této kapele ještě uslyšíme. V Ostravě zahráli písně z aktuálního alba, které vyšlo v tomto roce. Trash metal na světové úrovni! Ti synci z Bílých Karpat prostě umí!

Kapela Vulture. (Foto: Aleš Honus)

Následovaly dvě německé kapely. Vulture vznikli v roce 2015 a na svém kontě mají čtyři alba. To poslední s názvem Sentinels vyšlo v tomto roce. Jejich hudbu lze označit za velmi energickou kombinaci thrash metalu a speed metalu. Jejich koncert byl opravdu nezapomenutelný. Rozpohybovali publikum. Dobrá energie. Místy mi některé jejich písně připomínaly další metalovou legendu z Německa a sice Helloween. Opravdu vynikající koncert!

Bonded v Barráku. (Foto: Aleš Honus)

U jejich krajanů Bonded jsem bohužel zpočátku nezaznamenal takové našení u publika a mě osobně tato hudba také moc neoslovila. Během jejich koncertu jsem zaznamenal i dva malé problémy se zvukem. Jakési pískání a dunění. Nicméně kapela vše napravila a během posledních dvaceti minut svého koncertu ze sebe doslova vydala vše. A reakce publika na závěr byly opět bouřlivé.

Suma sumarum. Destruction dobyli Ostravu a srdce nás všech! Všechny další kapely byly skvělé! Kéž by takových skvělých koncertů bylo víc! Thrash metal forever!

David Bátor | Další články

Přečtěte si více z rubriky "Hudba", nebo přejděte na úvodní stranu.