Srdcaři ve Studiu G: Povedená fiktivní rekonstrukce skutečné události s příchutí béčkových filmů
24.5.2024 14:41 Evelína Vaněk Síčová Divadlo Recenze
Ve čtvrteční večer měla premiéru v ostravském Studiu G autorská hra Srdcaři Davida Vyhnánka. Situační tragikomedii autor sám režíroval a do hlavních rolí nevlastních bratrů Larryho a Bena obsadil spolužáky z Janáčkovy konzervatoře Bořivoje Čermáka a Jana Vrbackého. Komorní prostor Studia G autenticky koresponduje s příběhem dvou nepříliš úspěšných gangsterů. Inscenace vyniká dobře vystavěným příběhem, opravdovým textem a skvělými hereckými výkony.
Z inscenace Studia G Srdcaři.
Foto: Tomáš Rossi
Sál skromného divadla se rychle zaplní až po poslední možné místo. Rozmanité obecenstvo naznačuje velká očekávání. V šeru sedící postava mladšího z bratrů Larryho (Jan Vrbacký) vykouzlí úsměv celému hledišti, když si s lehkostí vychutnává svůj oblíbený koutáš s bagetou. Po příchodu Bena (Bořivoj Čermák) si diváci mohou oba bratry zařadit do škatulky stereotypních postav, které oba herci velmi úspěšně naplňují. Ben coby starší a „moudřejší“ se pasuje do vůdčí pozice a svého mladšího „ne tak bystrého” bratra Larryho se snaží vychovávat a úkolovat. Postupně vyplouvá na povrch, že sám činí dost hloupá životní rozhodnutí, a tak je jasné, že o bizarní situace nebude ve Vyhnánkově textu nouze.
Oba herci vnášejí do svých postav typické znaky amatérských zločinců, jejichž předobraz můžeme vidět v různých filmech americké produkce. Úsporné pohyby Jana Vrbackého vykreslují postavu Larryho od samého začátku jako toho jednoduššího, upřímnějšího a vznětlivějšího z obou bratrů. Vrbackého doménou je především brilantní práce s textem, načasováním a mimikou. Opačně je tomu u malinko uvědomělejšího, dopady svých činů si uvědomujícího Bena, jejž ztvárňuje Bořivoj Čermák mnohem intenzivněji. Rozmáchlá gesta, která jsou vítanější na větším jevišti, zde vyznívají místy zbytečně, ačkoli postavu z prožitkového hlediska dotvořila velmi přesvědčivě.
David Vyhnánek své postavy účelně uzavřel do prostoru skladu či garáže, kde se bratři scházejí a následně ukrývají. Postupně se přes skromné dialogy dozvídáme, co je uvrhlo do nepříznivého osudu, jaký mají vzájemný vztah, jak se k aktuální situaci, ve které se ocitli, oba staví a hledají řešení.
Hra je inspirovaná skutečnou událostí, která se stala v roce 2019 v americkém státě Massachusetts. David Vyhnánek se ve svém textu snaží pátrat po tom, co událostem předcházelo. Vykonstruovaná rozprava bratrů je díky množství vulgarismů a zkratkovitých jednání velmi přesvědčivou verzí zločinu, jenž se stal na předměstí Bostonu. A nejen to, nenápadné místo, které ničím nepřitahuje pozornost, může ukrývat srdcervoucí tajemství.
Abych však zbytečně neodradila diváky, nic, co se odehrává na scéně, včetně sprostých slov, kterých zazní požehnaně, nevyznívá naprázdno. Tempo inscenace je nápaditě rozvrstvené, divák se nenudí a vyhrocené situace jsou pevně v otěžích herců. Přesvědčivý text a následně i výkony obou protagonistů dodávají inscenaci hravost, odvahu a především ucelenost. Inscenace začíná velmi pozvolna, ale velmi cílevědomě míří k jasnému konci, který je nečekaný a dokresluje rozporuplný bratrský vztah.
Scéna si vystačí s kovovými regály, stolkem, židlemi a kartonovými krabicemi. Účelné rekvizity (pistole, rádio, pouta apod.) společně s peprným slovníkem zde mají své místo a vše dohromady tvoří koktejl kvalitně zpracované divadelní adaptace béčkového filmu. Stejně jako scéna je velmi skromně řešena i otázka kostýmů. Oba herci jsou v civilním černém oblečení, které ladí s tónem celé scény i fatálním koncem.
Proč David Vyhnánek inscenaci nazval Srdcaři? Co je to ten koutáš? Nebo proč má jeden z bratrů zbraň? Na tyto otázky vám jasně odpoví bouřlivým potleskem ověnčená tragikomedie ve Studiu G. Pokud váháte mezi divadlem a kinem, Srdcaři jsou velmi příjemným kompromisem, který vás vtáhne, na hodinku pohltí a zanechá ve vás příjemný herecký zážitek.
*
Srdcaři. Autor textu a režie: David Vyhnánek. Scéna, kostýmy a výběr hudby: Kolektiv. Recenze je psaná z premiéry uvedené ve Studiu G v Ostravě ve čtvrtek 23. května 2024.
Přečtěte si více z rubriky "Divadlo", nebo přejděte na úvodní stranu.