Programu Festivalu v ulicích letošní spojení s Crossroads výrazně prospělo
2.7.2023 13:44 Aleš Honus Atd. » Hudba Report
Festival v ulicích, který se prezentuje označením Art&Life, se letos poprvé propojil s mezinárodní hudební konferencí Czech Music Crossroads. Obě přehlídky, které jsou pořadatelsky navázány na festival Colours of Ostrava, mají za sebou několik let zrání a konaly se v minulosti v rozdílných termínech a na různých místech. Letošní ročník ukázal, že vzájemná symbióza dvou na první pohled zcela odlišných akcí může fungovat bezvadně, když se k ní přistoupí s citem a zároveň s rozumem. A není divu, že pořadatelé chtějí u podobného formátu zůstat i v budoucnu.
Členka slovenského souboru Devany, který vystoupil v DK Poklad i na Festivalu v ulicích.
Foto: Aleš Honus
Festival v ulicích, který je dramaturgicky zacílen na co nejširší veřejnost, zejména na rodiny s dětmi, baví Ostravu už od roku 2011. O něco mladší hudební konference Czech Music Crossroads, kde se potkávají desítky hudebních fajnšmekrů a odborníků s méně známými, ale špičkovými interprety převážně menšinových žánrů, se konala poprvé v roce 2014.
První jmenovaná akce vznikla jako doplněk a rozšíření Colours, přičemž na ni od počátku je vstup zcela zdarma. Po letech různého přesouvání po centru Ostravy padlo v minulém roce rozhodnutí situovat Festival v ulicích do Poruby. Tady vzali lidé tuto přehlídku kvalitní zábavy za svou a už loni z ní učinili možná nejnavštěvovanější akci v dějinách tohoto městského obvodu.
Přehlídka Czech Music Crossroads, zaměřená spíše na odbornou veřejnost, se konala sedmkrát v Dolních Vítkovicích, pak se loni přestěhovala rovněž do Poruby, a to do Domu kultury Poklad. Tady se i letos konala konferenční část a také se zde odehrála většina koncertů. Některé koncerty Crossroads ale pořadatelé v pátek a v sobotu situovali přímo do dějiště nedalekého Festivalu v ulicích, jenž ovládl Alšovo náměstí a Hlavní třídu, a část vystupujících dokonce hrála na obou místech – jak pro delegáty Crossroads, tak pro návštěvníky, kteří přišli na Festival v ulicích.
Měl jsem možnost slyšet většinu kapel zařazených do letošního showcase Czech Music Crossroads. A to buď v rámci čtvrtečního programu v Pokladu, nebo aspoň jejich sobotní reprízy na Festivalu v ulicích. A mám radost z toho, že všichni tito interpreti vysoce převyšují běžný standard a mají skutečný mezinárodní přesah. Dovolím si zde nezmínit všechny, ale jen ty, kteří mne subjektivně oslovili nejvíce.
Jedním z velkých objevů a překvapení byl pro mne hudebně-vokální soubor Devany z podhůří Malé Fatry, jenž vynikajícím způsobem oživuje tamní lidové písně. Skupina mladých dívek vystoupila jak na Crossroads v Pokladu, tak na Festivalu v ulicích a potěšila jak krásně zaranžovanými vícehlasy, tak vynikajícími vokálními sóly. Tohle hudební těleso (stejně jako řadu dalších) si dokážu za rok představit i na Colours of Ostrava.
Z programu Czech Music Crossrods je třeba vypíchnout i vystoupení Post Noisy Pots, což je nový hudební projekt, ve kterém se dva členové elektronického dua Noisy Pots spojili s multiinstrumentalistou Antonínem Dlapou. Je až neuvěřitelné, jak virtosním způsobem lze hrát na bicí soupravu, jejíž součástí jsou kovové i plastové kbelíky.
Velké zastoupení měly na Crossroads různé podoby jazzové hudby – naprosto přesvědčivý byl polský soubor Product May Contain, který upoutal zejména neuvěřitelně zručným a rychlým vibrafonistou, neztratila se ani ostravská jazzová kapela Point of Few, jejíž instrumentální produkci je radost poslouchat.
Velmi silně na mne zapůsobilo i vystoupení polského ženského tria Sutari, které za doprovodu strunných hudebních nástrojů experimentuje s různými tradičními vokálními technikami i polyfonií a jehož vystoupení mělo chvílemi příchuť šamanského rituálu. Soubor udržuje a rozvíjí odkaz polských lidových zpěvaček a dělá to tak dobře, že na něj už několik let pějí chvály hudební znalci po celé Evropě.
Ve velmi dobrém světle se ukázal také slovenský soubor Trilobeat, který kombinuje progresivní rock s nu-jazzem. Také posledně dva jmenovaní interpreti vystoupili nejen v Domě kultury Poklad, ale i na hudební scéně Festivalu v ulicích v areálu takzvané Floridy.
„To je ale zvláštní hudba. Je to moc krásné, v životě jsem ale nic podobného neslyšela,“ nahnula se ke mne v jednu chvíli starší neznámá paní, která se zájmem poslouchala hudbu bratislavského Trilobeatu a neuniklo jí ani mé nadšení. A myslím, že podobné pocity v tu chvíli měla i většina návštěvníků, kteří tak měli možnost seznámit se s hudbou, o kterou bez aktivního přičinění vlastně ani nemají šanci zavadit.
Tohle vlastně považuji za největší přínos Festivalu v ulicích. Mám pocit, že letos bylo té sofistikovanější hudby na Festivalu v ulicích přece jen více než kdykoliv dříve. A to i díky propojení s Czech Music Crossroads.
Upřímně řečeno, návštěvnost koncertů v Domě kultury Poklad v rámci Czech Music Crossroads nebyla nijak závratná ani loni, ani letos. Vždyť účinkující, kteří zde hrají, v drtivé většině nepatří k obecně známým a velká část těchto převážně zahraničních jmen je dokonce nová i pro hudební znalce – profesionály.
Částečné propojení Crossroads s Festivalem v ulicích je rozhodně cesta, jak dostat kvalitní umění blíže i k lidem, kteří hudbu sice nevyhledávají aktivně, ale přesto dokážou ocenit kvalitu. Nebojím se říct, že právě tato dramaturgická linka přispívá ke kultivaci veřejného prostoru a dokazuje, že i většinová populace se dokáže dobře bavit i u hudby, která se nepodbízí a která vyžaduje zkušenější ucho anebo aspoň soustředěnější poslech. A že k tomu lidé nepotřebují ani kapely, které znají z rádií – takové vlastně ani na letošním Festivalu v ulicích nebyly.
Mé pocity ostatně v sobotu večer potvrdila při našem krátkém rozhovoru i Petra Hradilová, což je dáma, která má každoročně na starost jak Festival v ulicích, tak Crossroads. „Propojit obě akce se opravdu ukázalo jako dobrý tah. Jména interpretů, kteří vystupovali na Festivalu v ulicích, většině lidí opravdu nic neřeknou, přesto je návštěvníci přijali s otevřenou náručí, přicházeli na náš infostánek a zjišťovali si o kapelách informace. Řada těchto kapel přitom nehraje vůbec jednoduchou hudbu, jde o věci, které jsou náročnější na poslech. O to více nás těší atmosféra, kterou lidé během koncertů těchto kapel vytvořili. Mám z toho radost,“ svěřila se ředitelka obou festivalů Petra Hradilová.
Dobré ohlasy měla také od hostů hudební konference Czech Music Crossroads, kteří se do Poruby sjeli z různých koutů světa. „Letos si to delegáti skutečně užívali, a to nejen koncerty a setkání s účastníky konference, ale i samotný Festival v ulicích. Takže jsme se rozhodnutí u propojení Festivalu v ulicích a Crossroads zůstat i příštím roce,“ slíbila Hradilová.
Přečtěte si více z rubriky "Atd. » Hudba", nebo přejděte na úvodní stranu.