Výstava s názvem Má to cenu? spojí výtvarníky nominované na Cenu Jantar
24.3.2023 08:37 Redakce Obraz & Slovo Aktualita
Má to cenu? To je název připravované výstavy, která spojí čtveřici velmi rozdílných umělců, nominovaných na Moravskoslezskou uměleckou Cenu Jantar za rok 2022 v kategorii Výtvarné umění. Výstava bude otevřena 12. dubna od 17 hodin v bývalém ostravském hobbymarketu Bauhaus, jenž je nyní pod správou městské galerie současného umění PLATO, a potrvá do 29. dubna 2023.
Část průčelí objektu PLATO Bauhaus.
Foto: archiv
Expozice představí fotografa Michala Kalhouse, multimediální výtvarnici Lenku Klodovou, sochařku Sabinu Knetlovou a mural-artového umělce Jana Bogyho Lörincze. Tedy čtyři tvůrce, které odborná porota nominovala na Cenu Jantar za výstavy a realizace připravené během roku 2022.
Název výstavy Má to cenu? v sobě skrývá mnoho významů a je na každém návštěvníkovi, jak si jej bude interpretovat. Má soutěžení v umění vůbec nějaký smysl? Jakou cenu má práce umělce? Je dnes opravdové umění adekvátně ohodnoceno? Další otázky si může každý dosadit sám.
Výstavu ve spolupráci s nominovanými umělci připravuje dvojice kurátorů Martin Dvořák a Václav Rodek. Výstava bude probíhat v celém hlavním prostoru PLATO Bauhaus a bude bodově rozmístěna do kumulací děl jednotlivých umělců. „V labyrintu prostoru nazývaném Bílá kostka budou umístěny fotografie Michala Kalhouse. Lenka Klodová bude mít svá díla rozmístěna v prostoru projekčního sálu nazývaném Black Box. Sabina Knetlová představí skupinu soch umístěných v osobité interakci a Jan Bogy Lörincz reprezentující se velkoformátovou recyklační malbou představí své umělecké artefakty v hale galerie PLATO Bauhaus,“ řekl Václav Rodek
„Jednotliví umělci byli předem vybráni odbornou porotou Ceny Jantar. Vzhledem k tvůrčí rozdílnosti vybraných autorů lze v rámci kolekce instalované v galerii PLATO Bauhaus sledovat širokou škálu témat a přístupů k současnému vizuálnímu umění. Divák bude mít možnost kultivovat osobní estetiku ve vztahu k empirickému nebo racionálnímu přístupu k vystaveným artefaktům. Spojujícím prvkem je však myšlenka prezentace současného umění odborné i laické veřejnosti. Vizuální umění může být v očích veřejnosti nepochopitelnou entitou, primárně však lze říci, že individuální vnímání a vstřebávání empirického vjemu je nedílnou součástí našeho každodenního života,“ dodal Martin Dvořák.
Jak doplnil organizátor cen Aleš Honus, výstava nominovaných výtvarníků by se měla v budoucnu stát tradicí. Novinek letošního ročníku je přitom více. „Kromě výstavy připravujeme pro všechny zájemce také besedu s nominovanými literáty v ostravském Domě knihy Knihcentrum. Cílem těchto nových akcí je představit umělce, kteří zaujali odborné poroty, mnohem lépe, než se dělo v minulých ročnících. Na samotném udílení cen na zevrubnou prezentaci není prostor, protože kategorií je hodně. Věřím, že umělecká veřejnost toto rozšíření Cen Jantar uvítá,“ řekl pořadatel Cen Jantar.
Přečtěte si více z rubriky "Obraz & Slovo", nebo přejděte na úvodní stranu.