Kulturní deník pro Ostravu a Moravskoslezský kraj

Úvod Hudba Ředitel MHFLJ Jaromír Javůrek: Jsem optimista a věřím, že festival se konat bude

Ředitel MHFLJ Jaromír Javůrek: Jsem optimista a věřím, že festival se konat bude

17.2.2021 10:19 Hudba

Mezinárodní festival Leoše Janáčka, který je letos naplánovaný na 27. května až 1. července, zahájil na začátku února předprodej na všechny své koncerty. Vstupenky se zatím prodávají na omezený počet míst. O přípravách letošního ročníku a jeho programu jsme si povídali s ředitelem tohoto hudebního svátku Jaromírem Javůrkem.

Zvětšit obrázek

Ředitel Mezinárodního festivalu Leoše Janáčka Jaromír Javůrek.
Foto: MHFLJ

Do zahájení Mezinárodního festivalu Leoše Janáčka zbývá něco málo přes tři měsíce. Stále si myslíte, že se festival bude moci uskutečnit v celém zamýšleném rozsahu?

Znáte mě poměrně dlouho, takže určitě víte, že jsem optimista. Takže v tuto chvíli na vaši otázku mohu odpovědět, že ano. Věřím, že v červnu, kdy se většina festivalových koncertů má konat, se festival uskuteční, byť by to mělo být s určitými omezeními. Pochopitelně máme i plán B, který počítá s přesunem některých koncertů z uzavřených sálů do Hukvald, kde přece jen pod širou oblohou budou platit jiná opatření. A zatřetí jsme připraveni i na variantu, že nebudou plně otevřeny hranice a pro zahraniční účinkující bude nutná karanténa. V tom případě zahraniční interprety nahradíme českými umělci. Jinými slovy, děláme všechny kroky pro to, aby se festival mohl konat. Pokud by festival být nemohl, byla by to velká rána nejen pro nás a pro účinkující, ale i pro samotné publikum.

Hovoříte o plánu na přesunu míst konání, ale máte i rezervní plán pro případ, že by situace v květnu a v červnu byla stále špatná? Připadá v úvahu přesun některých koncertů na podzimní měsíce, jak tomu bylo loni?

Jsem rozhodnutý, že do toho určitě nepůjdeme v takovém rozsahu jako loni. To by se opakovala situace, že všichni pořadatelé budou překládat akce z jara na podzim, navíc se to loni úplně neosvědčilo v takové míře, jak jsme předpokládali. Dovedu si představit, že možná dva nebo tři vytipované koncerty přesuneme na konec letních prázdnin nebo na začátek září, ale nehodláme festival přesouvat na podzim, kdy ani hudební tělesa nebudou mít volné termíny, ani nebudou volné sály

A co online podoba koncertů? Zvažujete tuto možnost, pokud by bylo nejhůř?

Online formu si umím představit maximálně u tří nebo čtyř koncertů, rozhodně ne více. Streamy podle mého názoru už ztratily svůj původní náboj. Myslím si, že je přestreamováno. Navíc nejde o plnohodnotný zážitek. Co si budeme povídat, ne všichni mají doma kvalitní aparaturu a zvuk z počítačů není odpovídající. Takže důvodů, proč touto cestou nechceme jít, je více.

Před dvěma týdny jste spustili předprodej na festivalové koncerty. Jaký je zájem o vstupenky? A jak vůbec předprodej probíhá, prodáváte jen část kapacity s ohledem na nejistý vývoj, anebo jsou dostupné vstupenky na všechna místa v sálech?

To je dobrá otázka, za kterou by vás pochválil i Václav Klaus starší (úsměv)…. My jsme vždycky v minulosti, když jsme zahájili předprodej, sledovali obrovský zájem a některé koncerty byly velmi rychle vyprodány. Letos je zájem výrazně menší. Ne že by se vstupenky neprodávaly, ale jsou to jen desítky prodaných vstupenek oproti těm stovkám, které se prodávaly v minulosti. Já tomu rozumím, protože lidé nevědí, co bude, a obávají se vývoje situace, takže předpokládám, že vstupenky se letos budou kupovat skutečně až na poslední chvíli. Zde musím podotknout, že pokud by se některé z koncertů nemohly konat, jsme připraveni lidem vracet peníze, chováme se ke svým posluchačům slušně a férově. Ale když se vrátím k vaší otázce, tak ano, omezili jsme kapacitu sálů tak, abychom se vešli i do přísnějších podmínek daných tabulkou, která se nazývá PES. Takže u velkého sálu Domu kultury města Ostravy, který má kapacitu 850 míst, aktuálně prodáváme pouze 500 vstupenek tak, abychom byli schopni diváky rozdělit do dvou sektorů po 250 lidech.

Dobře, budeme doufat, aby taková opatření už na konci května a v červnu nebyla nutná, a pojďme se podívat na letošní program. Jako velkého patriota mě hned po nahlédnutí do festivalového průvodce potěšila účast Iva Kahánka a také sopranistky Kateřiny Kněžíkové, která bude hvězdou závěrečného koncertu…

Ivo Kahánek je samozřejmě vynikající klavírista a já nemohu nepřipomenout, že je to teprve druhý český klavírista po Rudolfu Firkušném, který byl pozván na pódium Berlínských filharmoniků. Jsem rád, že právě Ivo Kahánek bude historicky prvním rezidenčním klavíristou Janáčkova festivalu a že 31. května zahraje legendární a populární Čajkovského Klavírní koncert b moll za doprovodu Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK. Mimochodem s první větou tohoto slavného koncertu Ivo Kahánek absolvoval ostravskou konzervatoř a teď se do Ostravy vrací, aby ho festivalovému publiku zahrál celý. Kromě toho bude hrát i 17. června s PKF a s vynikajícím trumpetistou Håkanem Hardenbergerem v Evangelickém kostele v Ostravě a povede i mistrovské kurzy. No, a zmiňovaná Kateřina Kněžíková, to je sluníčko a další vynikající rodák našeho regionu. Mohu připomenout, že před časem na festivalu premiérovala Opožděné písně Milana Báchorka a byla sólistkou v Honeggerově oratoriu Král David, které zaznělo právě na našem festivalu, není to tak dlouho. Ale samozřejmě každý si na festivalu najde to své, letos se například můžete těšit na celou plejádu vynikajících českých orchestrů jako jsou Symfonický orchestr Českého rozhlasu, Janáčkova filharmonie či Brněnská filharmonie. Kromě toho jsme letos rozšířili programy pro rodiny s dětmi, na nejmladší posluchače myslíme různými tvůrčími a rukodělnými dílnami, takže pokud máte děti, přijďte si třeba vyrobit svůj hudební nástroj a zahrát si na něj.

Kdybychom se měli bavit o každém z programových bodů, seděli bychom tady asi velmi dlouho, ale zkuste prosím zmínit jeden nebo dva koncerty, na které se obzvlášť těšíte a které byste rád připomenul…

Dobře, vyberu dva. V první řadě bych rád připomenul symfonický koncert, na kterém vystoupí Janáčkova filharmonie pod taktovkou Kristiiny Posky, což je vynikající dirigentka, která se z Estonska přes Berlínskou univerzitu umění dostala až na šéfovské místo v Bazilejské opeře, takže si myslím, že to bude naprosto skvělý večer, zvlášť když se během něj představí i klavíristka Lisa de la Salle v Beethovenově 3. klavírním koncertu. Další koncert, na který bych rád upozornil, bude 15. června vystoupení Filharmonie W. Lutoslawského z Vratislavi s dirigentem Tomášem Netopilem, novým prezidentem našeho festivalu. Sólový part houslí v Brahmsově Koncertu pro housle a violoncello přednese odcházející prezident Ivan Ženatý, takže během večera dojde k pomyslnému předání štafety prezidentství. Sólového partu na violoncello se zhostí Suren Bagratuni z daleké Arménie, která nyní prochází velmi těžkým obdobím, takže tento koncert pro mne osobně bude mít silné poselství, že hudba nezná hranice a že i v dobách zlých si podáváme ruce.

Tak snad se vše podaří a festival se bude moci bez větších změn uskutečnit, přejeme si to všichni. Co říct závěrem?

Řekl jste to za mne. Věřme, že se festival konat bude a že se na koncertech, byť třeba v omezeném počtu, budeme moci potkat. Uděláme pro to všechno, co je v našich možnostech.

Podrobný program festivalu najdete ZDE

Aleš Honus | Další články

Přečtěte si více z rubriky "Hudba", nebo přejděte na úvodní stranu.