Ostravská sbírka Struska je druhou Nejkrásnější českou knihou roku, ceny byly rozdány v Praze
17.7.2020 06:00 Redakce Obraz & Slovo Aktualita
Ocenění v soutěži o Nejkrásnější české knihy roku 2019, kterou vyhlašuje Ministerstvo kultury ČR a Památník národního písemnictví v Praze, uspěla i jedna kniha z Moravskoslezského kraje. Druhou cenu v kategorii Krásná literatura získala básnická sbírka Struska ostravského autora Ivana Motýla, kterou ilustroval Petr Szyroki a pod grafický design knihy se podepsal Jan Čumlivski. Cena byla předána 15. července v pražském letohrádku Hvězda na Bílé Hoře. S Ostravou souvisí i první místo v kategorii Studentské práce, kterou získala Markéta Michalčíková z pražské UMPRUM za knihu Útlum, která se věnuje postupnému ukončování těžby uhlí v Ostravsko-karvinském revíru.
Obálka knihy Struska (výřez)
Foto: Větrné mlýny
Ocenění byla předána za přítomnosti ministra kultury Lubomíra Zaorálka, který rovněž pochází z Ostravy. Na výběr vítězných prací ale neměl žádný vliv, o těch rozhodla desetičlenná mezinárodní porota, v níž seděl třeba polský grafický designér a univerzitní pedagog Tomasz Bierkowski či český historik umění, básník a esejista Gustav Erhart.
„Struska má soudržný design. Forma a obsah spolu úzce souvisejí. Drsný materiál přebalu skýtá hmatový vjem. Zářivá oranžová skrytá v klopě obálky evokuje stejně jako paleta tlumených barev hnědé, černé a bílé výrobu oceli, což je námětem této knihy,“ uvedl k druhému místu Strusky švýcarský grafický designér Hansjakob Fehr z univerzity ve švýcarském Bernu.
„Uvnitř se ilustrace a typografické provedení rovným dílem kombinují překvapivým a buřičským způsobem. Ilustrace nemají jednotný styl, ale tvoří jeden útvar. Jejich spektrum má rozsah od rychlého tahu po plošný akvarel. Sazba užívá stejnou velikost písma a (téměř) bez teček nebo čárek proudí a poskakuje stránkami. I když se umístění grafiky jeví nahodilé, je velice přesné. Nákresy na přebalu odkazují na návod k použití a naznačují, jak se má publikace číst. Text představuje návod, jak v našem životě přeměnit plevel na pozitivní energii,“ uvedl dále švýcarský designér. Strusku vydalo nakladatelství Větrné mlýny z Brna.
Soutěž o Nejkrásnější české knihy roku každoročně pořádá Ministerstvo kultury ČR a Památník národního písemnictví. V soutěži o nejlepší knižní design je hodnoceno grafické, ilustrační a polygrafické zpracování knih vydaných v českých nakladatelstvích a vytištěných v českých tiskárnách vždy za poslední kalendářní rok (rozhoduje údaj v tiráži). A v pořadí to byl už 55. ročník soutěže.
S Ostravou souvisí i první místo v kategorii Studentské práce, kterou získala Markéta Michalčíková z pražské UMPRUM za knihu Útlum, která se věnuje postupnému ukončování těžby uhlí v Ostravsko-karvinském revíru. Je to vlastně její diplomová práce přetavená v knihu, přičemž oponenturu k této práci psal právě básník Ivan Motýl, který je stálým spolupracovníkem portálu Ostravan.cz.(
„Je to zvláštní shoda náhod, že jsme se s Markétou nakonec znova potkali ve finále soutěže o nejkrásnější knížky. Její dřevoryty, grafiky a kresby ostravských dolů se prolínají se vzpomínkami havířů a dalším materiálem, je to skoro archeologická práce, úžasná věc,“ říká Motýl.
Vítězné knihy budou až do 1. listopadu vystaveny v pražském letohrádku Hvězda jako součást ve středu otevřené výstavy s názvem Z hvězdy kruh nejkrásnějších knih, což je mezinárodní výstava u příležitosti 55. výročí soutěže o Nejkrásnější české knihy roku. S knihou pracuje jako s objektem krásy, kvalitním řemeslným a výtvarným počinem, a nabízí možnost mezinárodního srovnání dvou ročníků vítězných knih (2018 a 2019). Prostřednictvím pěti výtvarných děl od Jana Hendrycha, Krištofa Kintery, Petry Peškové, Michala Pustějovského a Jindřicha Zeithammla zároveň tematizuje moment soudu, složitost rozhodování a nebezpečí kultu.
Výstavu Z hvězdy kruh označují její kurátoři jako „hru krásy, soudu a pochybnosti“. Je to přehlídka krásných knih a výstava současného umění zároveň. Výstava se koná ve spolupráci se zahraničními soutěžemi, a to polské Najpiękniejsze Książki Roku, německé soutěže Die Schönsten Deutschen Bücher, švýcarské Les plus beaux livres suisses de l‘année a Najkrajšie knihy Slovenska.
Přečtěte si více z rubriky "Obraz & Slovo", nebo přejděte na úvodní stranu.