Piknik jak má být aneb Vašíček, Lištiaková, Pokustone a Plyš servírovali hudební lahůdky
14.8.2017 10:36 Milan Bátor Hudba Report
V neděli od dvou hodin se před ostravským kulturním centrem Cooltour odehrálo odpoledne s hudbou Mata Vašíčka, Kristýny Lištiakové a kapel Pokustone a Plyš. Pozvání na Piknik Českého rozhlasu Ostrava platilo pro dospělé i pro děti. Ostravan.cz vyslal svého spolupracovníka Milana Bátora, který na akci přišel i se svou rodinou.
Hudební odpoledne zakončila kapela Plyš.
Foto: František Tichý
Jako vždy jsme vyrazili pozdě. Je krátce po druhé hodině, parkujeme a sprintem ke Cooltouru, abychom stihli prvního účinkujícího – Mata Vašíčka. Ostravský písničkář, který má kontě tři, byť rozporuplně přijatá alba, není na pódiu sám. Po jeho pravici stojí houslistka Markéta Linhartová, jejíž melodické linky, pizzicatové rytmické podkresy i nečekaný vokální doprovod rozhodně jeho set zpestřují.
Chytlavý Vašíčkův indie pop s ozvěnou folku i amerického country je posluchačsky příjemný. Vašíček je moc šikovný zpěvák. Horší to je s jeho kytarovou úrovní a komunikací s lidmi. V několika písních si nepohlídal ladění kytary, což vyhodilo z intonačního konceptu i jeho spoluhráčku. Doporučil bych mu ladit kytaru po každé písni, víc cvičit na kytaru a přemýšlet, o čem vlastně chci zpívat. A taky víc komunikovat. Omlouvání se, když se potřebuji napít, zavánělo trapností.
Plácek před Cooltourem posely malé barevné dečky, u nichž se uhnízdili lidé. U zeleného stanu byly pro děti připraveny čtyři soutěžní úkoly, po jejichž zdolání si mohly vybrat z několika cen. Mezitím se na pódiu přichystala zpěvačka a skladatelka Kristýna Lištiaková. Marek Pauček (basa) a René Gavlas (bicí) s ní moc pěkně instrumentálně souzněli. Lištiaková má přirozené charisma a příjemný hlas, který je hladce sametový, hebký i uhrančivý. Také po kytarové stránce zvládá své indie folkové písničky naživo dovedně. Škoda, že kvůli sekyře při zvučení nemohla sympatická autorka zahrát více songů.
Nezklamalo ani hukvaldské duo Pokustone, které tvoří Václav Holub (zpěv, trubka, kytara) a Markéta Holubová (klavír, zpěv) se svou docela originální hudební náloží jazzu a blues. Hravost a odvaha, kterou vnášejí do svých písniček, je správná a poměrně vzácná a překvapila závanem šansonové syrovosti, ale i znalostí postupů klasické hudby.
Odpoledne uzavřela kapela Plyš z Frýdku-Místku, kterou tvoří trio Katka Žilová (zpěv, basa), Katka Kuchárová (akordeon, klávesy, zpěv) a Tomáš Kothera (bicí). Alternativní folk, nebo jak frontmanka Žilová řekla: fetiš folk? Proč musí být brilantní, hutné texty, které dýchají poezií a obnaženou upřímností označovány za alternativu? Tahle muzika je prostě správná volba.
Žilová má příjemně rytmicky vykrojené basové linky, které se proplétají osobitě s jejím přirozeným, ničím nekrášleným a přesto neodbytně hezkým vokálem. Kuchárová se svým akordeonem i klávesami (které ji trochu pozlobily) čaruje nádherné rytmické i melodické linky, jazzově obarvené perkuse Toma Kothery to vše podtrhují a stmelují.
Písně z aktuálního alba Líška (Líška, Možná by to stálo za ten pocit, Kamikadze…) mají i naživo velkou sílu, i když v nich není zdaleka vše, co je možné slyšet na albu. To je ale současně důkazem a potvrzením, že jejich songy i bez elektronických příkras a zvuků prostě fungují.
Plyš byli prostě hudební lahůdkou pikniku, který celou dobu příjemně moderoval Petr Soukup. Bylo to velmi mile strávené odpoledne s kapelami, které i dětští návštěvníci mohli poslouchat zcela bez problémů. V této souvislosti se sluší pochválit zvukaře, za nepředimenzovanou hlasitost a pohodový zvuk. Prostě hudební piknik, jak se sluší a patří.
Přečtěte si více z rubriky "Hudba", nebo přejděte na úvodní stranu.