Čakry a rakety. Stano Filko uvítal návštěvníky PLATO ve svébytném vesmíru
27.5.2015 14:39 Ivan Mottýl Obraz & Slovo Recenze
Nad novou výstavou, otevřenou v úterý večer ve dvoraně Galerie města Ostravy PLATO, asi někteří návštěvníci jen opovržlivě mávnou rukou. Jiní se ale instalací slovenského umělce Stana Filka nechají uchvátit a s nečekanou vášní budou pronikat do fascinujících vesmírů letos osmasedmdesátileté legendy slovenské i evropské výtvarné avantgardy.
Z vernisáže výstavy slovenského umělce Stana Filka v PLATO.
Foto: Martin Popelář
Jak se očekávalo, mnoha mýty opředené dílo slovenského umělce Stana Filka, k němuž bychom v českých zemích jen těžko hledali rovnocennou obdobu, usedlo do bývalého plynojemu s pořádnou razancí. Průvodci turistů po Vítkovických železárnách totiž dávají k dobru historku, jak při válečném bombardování Ostravy spadla jedna bomba přímo na plynojem, aniž by si pumy kdokoliv všiml, a ta zůstala nevybuchlá v podloží plynového zásobníku desítky let. A podobně je to i s dílem Stana Filka, jež už od šedesátých let setrvává na pomyslné HRANĚ. Pro někoho nestojí ani za povšimnutí, jiní ho ale považují za bombastické.
Už na úterní vernisáži tak výstava vzbuzovala rozporuplné reakce. Autor tohoto textu nicméně tvrdí, že možnost přímého setkání s dílem tak originálního demiurga je výjimečná a galerie tak opět dokázala, že umí „domorodce“ konfrontovat s evropskou vizuální špičkou. Vždyť Filko byl třeba v roce 1982 pozván na proslulou přehlídku moderního umění Documenta v německém Kasselu, což se dnes podaří je málokterému českému či slovenskému umělci. Filko tehdy odjel do Německa vlastním autem, kde ho proměnil v instalaci, načež požádal o politický azyl a až do revoluce tvořil v New Yorku.
Že ve dvoraně PLATO diváci neuvidí nějakou prvoplánovou instalaci, naznačil ještě před otevřením výstavního sálu umělecký manažer Marek Pokorný. A protože Filkův filozofický postoj ke světu je velmi propracovaný a složitě strukturovaný, jen podotkl: „Rozhodli jsme se zaměřit pouze na jednu z dimenzí, kterými se umělec zabývá, na pátou, tedy tu nejvyšší.“ A už pak před hosty nerozebíral, že o úrovni páté dimenze hovoří Filko jako o „čisté transcendenci a absolutní nadnefyzikální danosti“ a raději odkázal na vydaný katalog, který zájemcům leccos objasňuje.
Kouzlo Filkovy podmanivosti i úspěchu mezi výtvarnými teoretiky ovšem není nutno hledat jen v umělcově svébytném světě, v jeho čakrách. Návštěvník galerie se jeho myšlení ani nemusí snažit pochopit, protože z díla čiší povzbuzující umanutost a oslnivá energie. Třeba model rakety či obrovská zvonkohra zavěšená ve dvoraně PLATO jsou prazvláštními objekty na doteku monumentální tvorby (tu Filko kdysi studoval) a duchampovské provokace. Je to art brut, ale i vědecká trojrozměrná demonstrace Filkových kreseb, které jsou v PLATO rovněž vystaveny.
„Entita, nirvana, infinity, paleolit, 7000000 r., kto z koho, farizejstvo, avantgarda,“ čte si třeba návštěvník různobarevné nápisy na jedné z kreseb. Slova doplňují dva kruhy a podle všeho jsme právě vkročili do umělcovy hlavy a jeho představě o vzniku, fungování, potažmo zániku vesmíru. A určitě by bylo zajímavé slyšet přímo Filkův výklad, nicméně starý mistr ze zdravotních důvodů do Ostravy nepřijel (exponáty půjčila Slovenská národní galerie a soukromý sběratel).
Návštěvník galerie nehledá jen souvislosti vystavených děl s dějinami světového výtvarného umění, nýbrž hlavně s vlastními prožitky a svým okolím. A Stano Filko má něčím překvapivě blízko třeba k ostravskému básníkovi a výtvarníkovi Milanu Krupovi. Nepoddajným způsobem tvorby i oním zatvrzelým vytvářením svojského jsoucna, byť Krupa více přemítá o sobě než o kosmu. Oba přitom někdy společnost považuje spíše za mašíbly než za myslitele a skutečné umělce. Ale to jen na okraj pro domácí publikum.
Obdivuhodně charismatická tvorba Stanislava Filka je v každém případě podobně umanutá jako vize uměleckého manažera PLATO Marka Pokorného, jenž se do Ostravy snaží přivážet i umělce z již výše zmiňované HRANY. Opravdové tvůrce, kteří snad ani netuší, co je to třeba „svézt se s proudem doby“. Chvála za to.
*
Stano Filko: 5.D. Galerie města Ostravy PLATO. Výstava je k vidění do 30. srpna.
Přečtěte si více z rubriky "Obraz & Slovo", nebo přejděte na úvodní stranu.