Pozdvižení v centru Ostravy: Švihlí chodci se potili v pětistupňovém mrazu
8.1.2015 00:01 Martin Jiroušek Atd. Report
Milovníci nezvyklých akcí si přišli na své ve středu odpoledne v Ostravě. Dva tucty nohou rozkročených v širokém záběru ovládly zdejší centrum. Šílená jízda v podobě pocty britskému televiznímu seriálu Monty Pythonův létající cirkus začala u Sýkorova mostu a skončila u Kuřího rynku. První ročník recesistické akce se stal průkopnickým činem, jehož aktéři přinutili zastavit i řidiče automobilů, kteří si zvědavě fotili podivné šílence v buřinkách.
Švihlá chůze Ostravou 7. ledna 2015.
Foto: Jakub Řehoř
Oslavy Mezinárodního dne švihlé chůze začaly pečlivou přípravou a výběrem stylových kostýmů, které pak na ulici dokonale vynikly. „Nejtěžší asi bylo sehnat ty správné buřinky, ale díky Béďovi to nebyl až takový problém,“ svěřoval se v úvodu organizátor akce Lukáš Klubko Král. Na sobě měl tmavý oblek, buřinku a v ruce aktovku, stejně jako jeho jedenáct soudruhů. Kromě něj se v čele průvodu ocitl známý herec Josef Kaluža, klíčový aktér populárního seriálu Pečený sněhulák.
„Známe se velmi dlouho a bylo bez debaty, že Lukáše podpořím,“ uvedla televizní hvězda, která v rozhovorech jinak s oblibou tvrdí, že ji spíše než Monty Pythonův létající cirkus inspiruje Vlasta Burian.
Takže slovo dalo slovo a Ostrava se konečně stala součástí světového fenoménu Silly Walk, neboli švihlé chůze. Po celé planetě se 7. ledna nadšenci a obdivovatelé Monty Pythonů scházejí a brázdí ulice bláznivou chůzí, která patří k nezapomenutelným momentům této britské televizní série.
„Tady se asi chystají koulovat,“ říkal si nahlas pro sebe důchodce, směřující napříč Masarykovým náměstím. V zápalu nadšení se někteří angažovaní chodci rozhodli i válet se ve sněhu, který v těch pětistupňových mrazech v ulicích zůstal.
Nakonec se ale všichni aktivisté pořádně zapotili, přestože mezi nimi nechyběli sportovci, dokonce matka se čtyřletým dítětem ve vaku. Všichni si celosvětový svátek společně užívali a budili nadšení u kolemjdoucích.
Běhali, skákali po lavičkách, protáčeli se kolem stožárů městského osvětlení. „Pojď se přidat k nám,“ vybízeli kolemjdoucí slečny nebo mladíky. A skutečně se někteří jedinci nenechali dvakrát pobízet a už se stali aspoň na chvíli součásti elegantní extravagance v oblecích a buřinkách.
„My jdeme jinam,“ oponovali kolemjdoucí. „Tam už jsme byli, nic moc,“ kontroval průvod. „Je to příjemné zpestření čekání na trolejbus,“ řekla jedna paní na trolejbusové zastávce.
V Ostravě se setkání švihlých chodců konalo poprvé, a tomu odpovídala i účast, která byla asi čtvrtinová ve srovnání s Brnem, kde má akce o něco delší tradici. Ale nevadí, Ostrava se už teď může těšit na další ročník. 7. ledna 2016 to bude určitě v pestřejším provedení, protože nadšenci už nyní přemýšlejí, čím by originální disciplínu švihlé chůze ještě dále vyšperkovali.
„Nejzajímavější postřeh pro mě byla asi situace, když jsme šli přes přechod. Všiml jsem si, že při té chůzi, která byla pochopitelně delší než obvykle chůze přes přechod v plném provozu bývá, že se řidiči aut začali zastavovat a pobaveně si mě začali fotit,“ popsal své bezprostřední dojmy hlavní organizátor akce a vůdčí švihlý chodec Lukáš Král a dodal: „Myslím, že se nám to povedlo, pár lidí jsme dokonce zlomili, aby se k nám přidali, což je pro nás úspěch.“
Přestože strůjci originální recese měli naplánovanou dvojnásobnou trasu, vlivem okolností a fyzických limitů se ji rozhodli operativně zkrátit. „Na náměstí jsme si teprve uvědomili, jak namáhavá chůze tímto stylem může být. Přestože děláme horské túry nebo mezi námi byli i takoví, co trénují aerobik, tak ve volném terénu bylo delší vypětí nad naše síly,“ přiznal Lukáš Král s tím, že to pro něj i jeho kolegy byla nová zkušenost, takže v příštím roce budou mnohem lépe připraveni.
Přečtěte si více z rubriky "Atd.", nebo přejděte na úvodní stranu.